english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 7. nr 3. wrzesień 2008  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Wpływ ćwiczeń wymuszających przepływ powietrza przez jamę nosową na funkcję zmysłu węchu u chorych po całkowitym usunięciu krtani
Joanna Zimmer-Nowicka, Tomasz Błaszczyk, Dariusz Kaczmarczyk, Alina Morawiec-Sztandera

Wprowadzenie. Aktualne zalecenia w medycynie kładą nacisk zarówno na leczenie, jak i na kompleksową rehabilitację chorych z procesem nowotworowym. Do programu rehabilitacji po laryngektomii rzadko wprowadzana jest rehabilitacja węchu, chociaż zdolność odczuwania zapachów jest upośledzona u większości chorych po tym zabiegu.
Cel pracy. Ocena sprawności narządu węchu u chorych po laryngektomii oraz analiza przebiegu i skuteczności rehabilitacji węchu prowadzonej w ramach rutynowej opieki pooperacyjnej u tych chorych.
Materiał i metody. Grupę badaną stanowiło 80 chorych (20 kobiet i 60 mężczyzn) w wieku 62,1 ± 8,6 lat, po laryngektomii całkowitej. U chorych przeprowadzono: badanie ankietowe, laryngologiczne i rehabilitację narządu węchu ukierunkowaną na wymuszenie przepływu powietrza przez jamę nosową.
Wyniki. 72 chorych (90% badanych) wskazało na pogorszenie lub brak węchu po laryngektomii. Po przeprowadzonej rehabilitacji 35 chorych (43,8%) zaobserwowało poprawę węchu. Nie wykazano wpływu wieku, płci, sposobu rehabilitacji głosu i przebytej chemioterapii na wyniki rehabilitacji węchu. Czynnikami wpływającymi niekorzystnie na rehabilitację węchu były: przebyta radioterapia oraz czas, jaki upłynął od operacji.
Wnioski. Zaburzenia węchu są częste po laryngektomii, a do ich rozpoznania wystarczy badanie podmiotowe. Rehabilitacja węchu u chorych po laryngektomii powinna być obowiązkową składową kompleksowej rehabilitacji.


słowa kluczowe: utrata węchu, laryngektomia, rehabilitacja węchu, anosmia, laryngectomy, olfactory rehabilitation

strony: od 133 do 138szacunkowy czas pobierania pliku (115 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:248532[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.