english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 7. nr 2. czerwiec 2008  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Debata na temat grzybów: jaki jest nasz aktualny stan wiedzy?
F.A. Ebbens, C. Georgalas, A.B. Rinia, C.M. van Drunen, V.J. Lund, W.J. Fokkens

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (chronic rhinosinusitis, CRS) jest chorobą zapalną obejmującą jamy nosa i zatok przynosowych. Chociaż przez długi okres czasu wskazywano na bakterie jako patogeny wywołujące większość postaci CRS, odkryto że także grzyby są odpowiedzialne za niektóre formy tego schorzenia. Ostatnie doniesienia pokazują, że w optymalnych do rozwoju warunkach, grzyby mogą być izolowane z nosa i zatok przynosowych niemal każdego człowieka. Właściwa diagnoza wydaje się często kontrowersyjna ze względu na zbliżone objawy „alergicznego grzybiczego zapalenia nosa i zatok” oraz przewlekłego zapalenia zatok. Chociaż określenie „alergiczne grzybicze zapalenie nosa i zatok przynosowych” sugeruje reakcje na grzyby z udziałem immunoglobuliny E (IgE), rola nadwrażliwości typu I została zakwestionowana w ostatnich badaniach, które wskazują, że podniesiony poziom IgE w surowicy może dotyczyć jednego rodzaju grzyba, podczas gdy inny grzyb jest obecny w śluzie CRS u tej samej osoby. Niniejsza praca stanowi przegląd dotychczas sugerowanych mechanizmów wyjaśniających rolę grzybów w patogenezie CRS. Wymagają one jednak dalszych badań z zastosowaniem odpowiednich prób kontroli. Chociaż wstępne badania wskazują na korzystny wpływ miejscowego i doustnego stosowania środków przeciwgrzybiczych w leczeniu CRS, wiele prób z zastosowaniem podwójnie ślepej próby z placebo nie potwierdza tej skuteczności. Obecnie, przy braku przekonujących danych immunologicznych oraz braku dowodów klinicznych na poprawę stanu pacjentów z CRS podczas stosowania leków przeciwgrzybiczych, sprawa znaczenia grzybów pozostaje niewyjaśniona.

słowa kluczowe: przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych, polipy nosa, grzyby, eozynofile, leczenie przeciwgrzybicze, chronic rhinosinusitis, nasal polyps, fungi, eosinophils, antifungal treatment

strony: od 51 do 66szacunkowy czas pobierania pliku (460 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:93301585[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.