english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 5. nr 4. grudzień 2006  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Adenotomia z zastosowaniem endoskopu – bezpieczna i skuteczna operacja
Marek J. Krajewski, Jacek Schmidt

Wprowadzenie. Adenotomia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w wieku rozwojowym. Wprowadzenie metod endoskopowych w laryngologii pozwoliło na podniesienie bezpieczeństwa również przy operacji migdałka gardłowego. W pracy przedstawiamy doświadczenia własne w zakresie adenotomii endoskopowej, z wykorzystaniem autorskich sposobów hemostazy w okolicy operowanej.
Cel pracy. Prezentacja adenotomii z wykorzystaniem endoskopu jako przyrządu pozwalającego na pełny wgląd w pole operacyjne.
Materiał i metody. W latach 1998–2004 zoperowano 604 dzieci w wieku od 7 miesięcy do 14 lat (średnia wieku 6,9±0,5). U wszystkich dzieci adenotomię wykonano pod kontrolą wzroku w endoskopie 0 stopni (średnica 4 mm) wprowadzanym przez nos. Migdałek zmniejszano kleszczykami Jurasza, krew z pola operacyjnego ewakuowano za pomocą ssaka własnej konstrukcji; ssak służył równocześnie do koagulacji krwawiących tkanek. W czasie operacji mierzono ilość utraconej krwi, a w okresie pooperacyjnym obserwowano ewentualne krwawienie z pola operacyjnego.
Wyniki. Zastosowanie opisanej metodyki pozwoliło na bardzo precyzyjne usunięcie przerośniętych tkanek. Średnia ilość utraconej krwi wyniosła 16,9 ml. Nie obserwowano żadnego przypadku krwawienia pooperacyjnego.
Wnioski. Adenotomia z zastosowaniem endoskopu w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo chorego w trakcie zabiegu. Obserwacja pola operacyjnego i precyzyjne hamowanie krwawienia pozwala na zmniejszenie śródoperacyjnej utraty krwi i zminimalizowanie przypadków krwawień pooperacyjnych.


słowa kluczowe: adenotomia endoskopowa, krwawienia pooperacyjne, hemostaza, endoscopic adenoidectomy, post op bleedings, haemostasis

strony: od 176 do 178szacunkowy czas pobierania pliku (133 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:289532[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.