english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 5. nr 4. grudzień 2006  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Znaczenie enterotoksyn gronkowca złocistego w przewlekłym zapaleniu zatok z polipami nosa – podsumowanie wiedzy
N. Zhang, P. Gevaert, T. Van Zele, C. Perez-Novo, J. Patou, G. Holtapells, P. van Cauwenberge, C. Bachert

Polipy nosa u dorosłych charakteryzujące się znaczną eozynofilią, miejscową nadprodukcją immunoglobulin E oraz częstym współwystępowaniem z astmą, uznawane są za zapalenie eozynofilowe o potencjalnym tle alergicznym, nie mające związku z działaniem bakterii. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że kolonizacja gronkowcem złocistym występuje ze zwiększoną częstością u chorych z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok; dotyczy to przy tym jedynie zapaleń ze współistniejącymi polipami nosa, nie dotyczy zaś chorych, u których polipy nosa nie występują. Bakterie te uwalniają enterotoksyny, które działają jak superantygeny i indukują miejscowe wydzielanie poliklonalych IgE oraz powstawanie ciężkiego, prawdopodobnie nie poddającego się sterydoterapii, zapalenia eozynofilowego. Ostatnio stwierdzono, że gronkowiec złocisty występuje śródnabłonkowo i potencjalnie może powodować uwalnianie superantygenów do tkanek z wewnątrz komórek nabłonka. Za zjawisko to mogą być odpowiedzialne zaburzenia immunologiczne, zarówno wrodzone, jak i nabyte. W tkankach polipów stwierdza się struktury zbliżone do pęcherzykowych oraz nagromadzenie limfocytów, swoiście wiążących enterotoksyny, odpowiedzialnych za wzrost wytwarzania miejscowego IgE.
Odpowiedź immunologiczna indukowana superantygenami wpływa na modulowanie ciężkości zapalenia eozynofilowego i może być powiązana u tych pacjentów ze współistniejącą chorobą dolnych dróg oddechowych. Interesującym jest, że swoiste IgE dla enterotoksyn można stwierdzić w tkankach polipów nosa u większości osób nadwrażliwych na aspirynę i związane jest to ze znacznym wzrostem stężenia eozynofilowego białka kationowego (ECP) oraz interleukiny 5 (IL-5). Możliwe znaczenie enterotoksyn gronkowcowych w chorobach przebiegających z polipami nosa zostało potwierdzone w kilku badaniach w Europie, Ameryce Północnej i Azji, w oparciu o wykazanie obecności przeciwciał IgE dla enterotoksyn oraz zapalnych konsekwencji w tkankach polipów nosa.
Badania wskazywały również na znaczenie enterotoksyn uwalnianych przez gronkowca złocistego w chorobach dolnych dróg oddechowych, takich jak ciężka astma i zaostrzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), co wyraźnie sugeruje kliniczną potrzebę diagnozowania i leczenia procesów zależnych od tych drobnoustrojów. Podejście terapeutyczne jest w chwili obecnej czysto empiryczne i wymaga dalszych ocen, które dostarczą jednocześnie klinicznych dowodów na słuszność przedstawionych koncepcji.


słowa kluczowe: gronkowiec złocisty, Staphylococcus aureus, śródnabłonkowy, enterotoksyny, superantygeny, polipy nosa, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, POChP, wrażliwość na aspirynę, IgE, oporność na steroidy, ECP

strony: od 145 do 152szacunkowy czas pobierania pliku (95 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:207422[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.