english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 4. nr 3. wrzesień 2005  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Czerniak złośliwy w obrębie głowy i szyi
Stanisław Bień

Czerniak złośliwy, nowotwór wywodzący się z melanocytów zlokalizowanych głównie w obrębie skóry, uważany jest za jeden z najgroźniejszych nowotworów człowieka, mimo iż wcześnie rozpoznany jest wyleczalny w bardzo wysokim odsetku, poprzez proste wycięcie chirurgiczne. Około 25% czerniaków zlokalizowanych jest na skórze głowy i szyi, przy czym umiejscowienie to, w obrębie skóry, jest najtrudniejsze do leczenia i rokowniczo najmniej korzystne. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadmierna ekspozycja na słoneczne promieniowanie UVB u ludzi rasy białej z jasną karnacją skóry i obecność licznych znamion barwnikowych na skórze. Podstawowe znaczenie dla rozpoznania ma umiejętność rozróżnienia między łagodnymi, powszechnie występującymi zmianami barwnikowymi skóry a czerniakiem. Głębokość naciekania czerniaka w obrębie skóry jest głównym czynnikiem decydującym o miejscowym zaawansowaniu choroby. Szerokość marginesów wycięcia chirurgicznego jest uzależniona od stopnia zaawansowania miejscowego. Ponieważ rokowanie zależy w głównej mierze od zaawansowania choroby, powodzenie terapii zarówno w indywidualnych przypadkach, jak i poprawa ogólnych wskaźników wyleczalności zależą od umiejętności wczesnego rozpoznania choroby. Czerniaki w obrębie błon śluzowych głowy i szyi, jak i rzadko występujące czerniaki amelanotyczne w obrębie skóry, są rozpoznawane późno z uwagi na nietypowy obraz kliniczny i rokują źle.

słowa kluczowe: czerniak złośliwy, skóra głowy i szyi, błona śluzowa, epidemiologia, czynniki ryzyka, klasyfikacja patologiczna, klasyfikacja kliniczna, leczenie, rokowanie

strony: od 113 do 120szacunkowy czas pobierania pliku (74 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:166322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.