english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 1. nr 1. czerwiec 2002  
 SPIS TREŚCI

 Choroby jamy ustnej, ślinianek, gardła i krtani
Angiogeneza jako nowy czynnik rokowniczy
M. Gryczyński, W. Pietruszewska

Mimo ciągłego udoskonalania metod leczniczych w postępowaniu u chorych na raka krtani, wskaźniki wyleczalności poprawiają się nieznacznie. Uznane kliniczne i histologiczne czynniki prognostyczne nie są wystarczające w ustaleniu rokowania u indywidualnego chorego. Koniecznym staje się więc poszukiwanie kolejnych, niezależnych wskaźników rokowniczych. Badania ostatnich lat wskazują na prognostyczne znaczenie oceny angiogenezy. Jest to wieloetapowy proces prowadzący do powstania nowego naczynia, obecny zarówno w warunkach fizjologicznych (gojenie się ran), jak i patologicznych (zapalenia, nowotwory). Wzrost i powstawanie przerzutów litych nowotworów złośliwych jest zależny od wytworzenia nowej sieci naczyń krwionośnych, a wzmożoną intensywność angiogenezy obserwowano w wielu nowotworach. Ocenę nasilenia angiogenezy uznaje się za niezależny czynnik rokowniczy w niektórych guzach litych (rak sutka, prostaty, płuca oraz nowotwory głowy i szyi). W pracy przedstawiono metody oceny angiogenezy ze zwróceniem szczególnej uwagi na przeciwciała wykorzystywane w technikach immunohistochemicznych. W oparciu o własne doświadczenie omówiono zastosowanie oceny neowaskularyzacji jako nowego czynnika prognostycznego w raku krtani. Oceniono potencjalne możliwości wykorzystania terapii antyangiogennej u chorych na lite nowotwory złośliwe.

słowa kluczowe: rak krtani, angiogeneza, czynnik rokowniczy, FVM, CD34, laryngeal cancer, angiogenesis, prognostic factor, FVM, CD34

strony: od 13 do 20szacunkowy czas pobierania pliku (141 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:2910532[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.