english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 8. nr 3. wrzesień 2003  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Alergia na lateks u dzieci i młodzieży
Beata Cudowska, Maciej Kaczmarski

Wprowadzenie. Alergia na lateks u pacjentów należących do grup ryzyka jest zjawiskiem powszechnie znanym. Brak jest natomiast danych literaturowych, dotyczących częstości występowania tego problemu wśród dzieci nie należących do grup ryzyka.
Cel pracy. Ocena częstości występowania oraz charakterystyka kliniczna alergii na lateks u dzieci z podejrzeniem choroby alergicznej.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone wśród 507 dzieci, w oparciu o testy skórne oraz oznaczenia całkowitej i alergenowo-swoistych IgE.
Wyniki. U 38% badanych potwierdzono podłoże atopowe dolegliwości ze strony różnych narządów i układów. Dodatnie testy skórne na lateks uzyskano u 0,98% dzieci. U wszystkich tych chorych stwierdzono przeciwciała przeciwlateksowe IgE w 2 klasie. Spośród dzieci, u których stwierdzono dodatnie wyniki w kierunku alergii na lateks, u 2 ustalono występowanie reakcji typu natychmiastowego po kontakcie z wyrobami z lateksu; u 4 nadwrażliwość na niektóre owoce i warzywa o charakterze alergii krzyżowej, w tym u 3 osób pod postacią zespołu lateksowo-owocowego.
Wnioski. W grupie dzieci z dodatnimi wynikami testów skórnych z alergenami lateksu i obecnością przeciwciał IgE na lateks stwierdzono częstsze występowanie atopii niż wśród pozostałych dzieci, u większości z nich współistnieją z alergią krzyżową na niektóre owoce i warzywa.

słowa kluczowe: alergia na lateks, dzieci, atopia, zespół lateksowo-owocowy

strony: od 129 do 134szacunkowy czas pobierania pliku (87 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:186422[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.