english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 5. nr 3. wrzesień 2000  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Wpływ pirenzepiny - wybiórczego antagonisty receptorów M1, podanej po inhalacji bromku ipratropium, na wentylację płuc u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
Anna Dor, Maryla Krasnowska

W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) od dawna stosowano z dobrym efektem leki antycholinergiczne. Spowodowane to jest wzmożoną aktywnością układu przywspółczulnego u tych chorych. Najpopularniejszym, obecnie stosowanym lekiem z tej grupy jest bromek ipratropium-nieswoisty bloker receptorów M2 i M3.
Celem niniejszej pracy było zbadanie, czy pirenzepina, która jest selektywnym antagonistą receptorów M1, zastosowana w inhalacji u chorych na POChP wpływa na parametry wentylacyjne płuc.
Badanie ukończyło 15 chorych z POChP. Chorym podawano w ciągu dwóch kolejnych dni inhalację z bromkiem ipratropium (250 mcg) i solą fizjologiczną lub pirenzepiną (500 mcg). Badanie miało charakter podwójnie ślepej próby. Nie wykazano statystycznie istotnej różnicy parametru FEV1 po podaniu pirenzepiny w porównaniu z inhalacją NaCl. Stwierdzono, że pirenzepina, podana po bromku ipratropium, nie zwiększa jego wpływu na wartość FEV1 u chorych na POChP.
Alergia Astma Immunologia, 2000, 5(3), 193-196


słowa kluczowe: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), blokery receptorów muskarynowych, leki antycholinergiczne, FEV1, bromek ipratropium, pirenzepina, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), muscarinic antagonist, anticholinergic drugs, FEV1, ipratropium br

strony: od 193 do 196szacunkowy czas pobierania pliku (76 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:166322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.