english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 5. nr 1. marzec 2000  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Alergia na lateks wśród pacjentów regionalnego ośrodka alergologicznego
Joanna Nitecka, Leszek Korzon, Marek L. Kowalski

Alergia na lateks kojarzona jest najczęściej z grupami podwyższonego ryzyka takimi jak: dzieci z rozszczepem kręgosłupa (reakcje anafilaktyczne) lub pracownicy przemysłu gumowego i służby zdrowia (głównie reakcje miejscowe). Obecność uczulenia na lateks w populacji ogólnej jest gorzej udokumentowana.
Celem naszej pracy była ocena częstości występowania dodatnich testów skórnych z alergenami lateksu i analiza ich klinicznego znaczenia wśród pacjentów zgłaszających się do regionalnego ośrodka alergologicznego.
Badaniem objęto 434 pacjentów skierowanych do ośrodka alergologicznego, u których były wskazania do wykonania testów skórnych z zestawem alergenów wziewnych. Testy skórne z alergenami lateksu (Soluprick 1:20 i Alyostal 1:100) wypadły dodatnio u 31 pacjentów (7% badanych). Wśród osób z dodatnim testem na lateks obecność atopii stwierdzono znacznie częściej (81%) aniżeli wśród pacjentów z ujemnymi testami (52%). Spośród 28 zbadanych pacjentów z dodatnimi testami na lateks u 11 (39%) stwierdzono występowanie objawów natychmiastowych w kontakcie z lateksem (zaczerwienie i świąd skóry, pokrzywka). U żadnego z tych pacjentów nie wykryto swoistych IgE przeciw alergenom lateksu w surowicy.
Przedstawione badania wskazują, że swoiste IgE wiązane ze zwiększonym ryzykiem alergii na lateks obecne są u znaczącej części pacjentów zgłaszających się po poradę do alergologa i mogą być związane z objawami alergii.


słowa kluczowe: alergia na lateks, testy skórne, swoiste IgE, atopia, latex allergy, specific IgE, skin prick tests, atopy

strony: od 64 do 67szacunkowy czas pobierania pliku (72 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:156322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.