english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 4. nr 4. grudzień 1999  
 SPIS TREŚCI

 Astma oskrzelowa
Refluks żołądkowo-przełykowy - patogeneza, rozpoznawanie i leczenie
D. S. Theodoropoulos, R. F. Lockey, H. W. Boyce Jr, S. C. Bukantz

Choroba refluksowa dotyczy 1/3 społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Większość dotkniętych tą przypadłością pacjentów nie poszukuje pomocy lekarskiej, a jedynie wykorzystuje do łagodzenia dolegliwości wydawane bez recepty leki blokujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku lub go neutralizujące. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, powszechna dolegliwość u niemowląt, ludzi starych i kobiet w ciąży, jest szczególnie częsta u pacjentów z rozpoznaną astmą oskrzelową. Wielu badaczy postuluje w związku z tym istnienie zależności przyczynowej pomiędzy astmą a refluksem żołądkowo-przełykowym. Zarówno zmiany patofizjologiczne zachodzące w zaostrzeniu astmy, jak i działanie wielu leków stosowanych w jej leczeniu powodują nasilenie objawów choroby refluksowej. Natomiast wpływ zarzucania treści pokarmowej do przełyku na przebieg astmy wciąż jest dyskutowany. Niektóre badania wskazują na brak obiektywnych zmian w spirometrii u chorych z astmą, leczonych z powodu refluksu, ale równocześnie obserwowano złagodzenie objawów astmy u tych chorych i możliwość zmniejszenia dawek leków przeciwastmatycznych. Inne badania dotyczące indukowania astmy przez refluks opierały się na testowaniu dwóch hipotez zakładających, że zaostrzenia astmy powodowane są przez aspirację treści żołądkowej do tchawicy lub są odpowiedzią na podrażnienia receptorów przełykowych. Doświadczenia kliniczne wykazują, że wczesne rozpoznanie i leczenie choroby refluksowej sprzyja lepszej kontroli astmy oskrzelowej.

słowa kluczowe: choroba refluksowa; zwieracz dolny przełyku; układ niecholinergiczny i nieadrenergiczny; przepływ szczytowy; inhibitor pompy protonowej, gastroesophageal reflux disease; lower esophageal sphincter; nonadrenergic noncholinergic system; peak expiratory flow

strony: od 227 do 238szacunkowy czas pobierania pliku (124 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:269532[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.