english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 4. grudzień 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Ocena wiarygodności testu rozetowego E w konfrontacji z metodą ilościowej oceny komórek CD2+ techniką fluorocytometryczną
Anna Stasiak-Barmuta1, Janusz Żak2, Urszula Wiwatowska2

„^1)Zakład Alergologii Dziecięcej Akademii Medycznej, ul. Waszyngtona 17, 15-274 Białystok
2)Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Pediatrycznej Instytutu Diagnostyki Laboratoryjnej Akademii Medycznej w BiałymstokuPrzed blisko ćwierćwieczem wykazano, że spośród różnych elementów komórkowych ludzkiego układu immunologicznego wyłącznie limfocyty T dysponują zdolnością do tworzenia rozet E. Test rozetowy E, z rekomendacji WHO, przez długie lata był najtańszym i najprostszym, a jednocześnie bardzo dokładnym testem ilościowym odnoszącym się do populacji limfocytów T człowieka. Stwierdzono, że cząsteczką tożsamą z receptorem E na limfocytach T jest molekuła CD2. Ogromny skok w badaniach ilościowych oceniających subpopulacje komórkowe, stanowiło opracowanie techniki znakowania receptorów powierzchniowych komórki przeciwciałami monoklonalnymi, a do ich oceny zastosowanie cytometru przepływowego. Przy niekwestionowanych zaletach, technika ta pozostaje jednak, ze względu na znaczne koszty aparaturowe i odczynników, ciągle elitarna.
Wobec powyższego, celem niniejszej pracy była ocena wiarygodności testu rozetowego E w odniesieniu do metody znakowania receptora CD2 przeciwciałami monoklonalnymi w odczycie cytometrii przepływowej. Badaniami objęto grupę 34 dzieci w wieku od 3 do 15 roku życia. W przeprowadzonej ocenie porównawczej stwierdzono znamiennie niższe wartości odsetkowe i bezwzględne limfocytów T ocenianych techniką testu rozetowego E w odniesieniu do oceny komórek CD2+ metodą fluorocytometryczną. Współczynnik korelacji dla obu metod wynosił ponad 0,6. W 5 przypadkach stwierdzono obniżenie wartości odsetkowych limfocytów T zarówno w teście E, jak i ocenie cytometrycznej. Wobec przedstawionych rezultatów oceny porównawczej, test rozetowy E w naszej opinii, przy zachowaniu pewnych wymogów zwiększających jego obiektywizm, jako często jedyny możliwy do wykonania, może być stosowany jako test przesiewowy będący wstępem do bardziej zaawansowanej diagnostyki immunologicznej.


słowa kluczowe:

strony: od 234 do 238szacunkowy czas pobierania pliku (78 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:176322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.