english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 4. grudzień 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Kliniczna ocena skuteczności pirośluzanu mometazonu w wodnym aerozolu do nosa u chorych z całorocznym alergicznym nieżytem nosa
Paweł Górski, Cezary Pałczyński, Jolanta Walusiak

Klinika Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, ul. św. Teresy 8, 90-950 Łódź


Alergiczny nieżyt nosa występuje u 5 do 22% populacji generalnej i jest najczęstszą postacią kliniczną alergii. Preparaty glikokortykosteroidów o działaniu miejscowym są najskuteczniejszymi lekami w terapii tego schorzenia. Celem badania było ustalenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania nowego preparatu pirośluzanu -- mometazonu w wodnym aerozolu do nosa w leczeniu całorocznego alergicznego nieżytu nosa. Badanie wykonano w 5 ośrodkach w Polsce u 105 pacjentów metodą randomizowanej podwójnie ślepej próby -- pacjenci przyjmowali donosowo 200ľg pirośluzanu mometazonu lub placebo raz dziennie przez 8 tygodni. Oceny stanu zdrowia pacjentów dokonano w trakcie wizyty wstępnej oraz po tygodniu, 4 i 8 tygodniach terapii. Przez cały okres badania pacjenci prowadzili karty samoobserwacji wpisując stopień nasilenia objawów oceniany codziennie rano. 89 pacjentów ukończyło badanie zgodnie z protokołem. Pirośluzan mometazonu w aerozolu wodnym do nosa okazał się skuteczniejszy od placebo w zmniejszaniu nasilenia objawów całorocznego alergicznego nieżytu nosa (p=0,05). Wyraźna poprawa stanu klinicznego występowała już w pierwszym tygodniu terapii (p<0,005). Lek był dobrze tolerowany przez chorych. Wyniki badania wskazują, że pirośluzan mometazonu w wodnym aerozolu do nosa stosowany w dawce 200ľg raz na dobę jest odpowiednim lekiem w terapii pacjentów z całorocznym alergicznym nieżytem nosa.

słowa kluczowe:

strony: od 223 do 228szacunkowy czas pobierania pliku (167 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:3411642[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.