english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 2. czerwiec 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Ocena korelacji między liczbą komórek kwasochłonnych w nacieku zapalnym błony śluzowej żołądka a stężeniem interleukiny 5 w surowicy krwi chorych z alergią pokarmową
Zbigniew Bartuzi, Bogdan Romański, Magdalena Żbikowska-Götz

Katedra i Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej, ul.Ujejskiego 75, 85-168 Bydgoszcz


Celem pracy było określenie poziomu IL 5 u chorych z alergią pokarmową i przewlekłymi zapaleniami żołądka oraz porównanie jej poziomu w zależności od rodzaju nacieku komórkowego błony śluzowej żołądka oraz braku lub obecności Helicobacter pylori. Badaniami objęto grupę 34 chorych z alergią pokarmową zgłaszających dolegliwości dyspeptyczne. U wszystkich chorych wykonano badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, weryfikację histopatologiczną pobranych wycinków błony śluzowej żołądka i ocenę obecności Helicobacter pylori. Ilościową ocenę stężenia IL-5 w surowicy krwi przeprowadzono techniką immunoenzymatyczną ELISA . U 32 pacjentów w badaniu endoskopowym i histopatologicznym stwierdzono przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka. Naciek komórkowy złożony z komórek wielo- i jednojądrzastych świadczący o aktywnym procesie zapalnym stwierdzono w 9 przypadkach. W 18 z 32 próbek stwierdzono obecność Helicobacter pylori. W nacieku komórkowym stwierdzono we wszystkich bioptatach obecność komórek kwasochłonnych, w tym u 24 na 32 - w postaci nacieków. Całkowity poziom IL 5 był podwyższony u 24 pacjentów. W grupie chorych z naciekami z komórek kwasochłonnych poziom IL 5 był podwyższony u 23 chorych, natomiast u chorych bez nacieku eozynofilowego w 1 na 8 przypadków. Przeprowadzone badania wskazują na znaczenie wydzielania IL 5 w rozwoju nacieku zapalnego u chorych z przewlekłymi zapaleniami żołądka i alergią pokarmową. W badanej grupie chorych wysoki poziom IL-5 dobrze korelował z obecnością komórek kwasochłonnych w nacieku zapalnym.

słowa kluczowe:

strony: od 114 do 118szacunkowy czas pobierania pliku (81 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:176422[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.