english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 2. czerwiec 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Uwalnianie sulfidoleukotrienów (sLT) z leukocytów pod wpływem stymulacji jadem pszczoły, jego głównym alergenem fosfolipazą A2 oraz inaktywowaną fosfolipazą A2 u pacjentów z alergią na jad pszczoły
Marita Nittner-Marszalska, Józef Małolepszy, Wojciech Mędrala, Irena Kustrzeba-Wójcicka

Klinika Chorób Wewnętrznych i Alergologii i Zakład Biochemii Akademii Medycznej, 50-417 Wrocław, ul. Traugutta 57


Jad pszczół zawiera składniki o właściwościach alergenowych, z których głównym jest fosfolipaza A2 (PLA2). Wobec właściwości cytotoksycznych wieloskładnikowego jadu, w diagnostyce alergii na owady wykorzystuje się PLA2, która u osób uczulonych wyzwala silną odpowiedź immunologiczną. Sama fosfolipaza jest enzymem o cechach cytotoksycznych dlatego wymaga stosowania w określonym przedziale stężeń i stąd postulat wykorzystania jej inaktywowanej postaci w procedurach diagnostycznych.
Badanie przeprowadzono u 11 osób wykazujących po użądleniu reakcję systemową III i IV stopnia z dodatnim wynikiem testu skórnego z jadem i obecnością jadospecyficznych przeciwciał IgE. Grupę kontrolną stanowiło 10 zdrowych osób.
U wszystkich badanych przeprowadzono test CAST z zastosowaniem pełnego jadu, fosfolipazy A2 i jej nieaktywnej enzymatycznie postaci. W każdej z badanych grup uzyskano wyniki różnicujące w sposób znamienny statystycznie osoby zdrowe od uczulonych na jad pszczoły. Wersja testu z zastosowaniem inaktywowanej fosfolipazy A2 cechowała się największą swoistością spośród analizowanych metod.
Wyniki badania wskazują na możliwość zwiększenia precyzji badań diagnostycznych z jadem pszczoły przy zastosowaniu poszczególnych jego składników alergenowych lub ich zmodyfikowanych form.


słowa kluczowe:

strony: od 97 do 100szacunkowy czas pobierania pliku (76 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:166322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.