english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 1. marzec 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Wpływ heparyny na produkcję immunoglobuliny E przez komórki jednojądrowe krwi obwodowej stymulowane interleukiną 4 lub lipopolisacharydem. Doniesienie wstępne
Izabela Kupryś, Grażyna Józefowicz, Piotr Kuna

Klinika Pneumonologii i Alergologii Instytutu Medycyny Wewnętrznej Akademii Medycznej, ul. Kopcińskiego 22, 90-153 Łódź


Chociaż właściwości przeciwzakrzepowe heparyny zdominowały jej zastosowanie w medycynie to pojawia się coraz więcej dowodów świadczących o jej korzystnym wpływie na przebieg chorób alergicznych. Jednakże mechanizm antyalergicznego działania heparyny jest wciąż mało znany. Ponieważ synteza IgE jest pierwszym z serii procesów prowadzących do rozwoju reakcji uczuleniowej celem naszej pracy było zbadanie wpływu heparyny na produkcję przeciwciał tej klasy.
Badania były prowadzone na komórkach jednojądrowych izolowanych z krwi obwodowej od dawców atopowych. Komórki inkubowano przez 10 dni w płynach hodowlanych w obecności różnych stężeń heparyny (10, 100, 1000 U/ml) i w buforze kontrolnym badając wpływ leku na spontaniczną produkcję IgE oraz indukowaną IL-4 (10 ng/ml) lub LPS (10 ng/ml). Po zakończeniu hodowli i określeniu żywotności komórek w supernatantach oznaczono poziom IgE metodą ELISA, a transformację blastyczną limfocytów oceniono wykonując z osadów komórkowych preparaty mikroskopowe barwione metodą May-Grunwald-Giemsy.
W przeprowadzonym badaniu uzyskano istotnie statystycznie zahamowanie syntezy IgE pod wpływem heparyny w hodowli spontanicznej przy dawce heparyny 10 IU/ml (p<0.034). W pozostałych próbach tej zależności nie obserwowano. Nie stwierdzono również istotnego wpływu heparyny na żywotność komórek i ich transformację blastyczną. Powyższe wyniki nie dowodzą jednoznacznie, aby heparyna hamowała syntezę IgE. Przycznę słabej reakcji limfocytów B na heparynę upatrujemy po pierwsze - w neutralizującym działaniu czynnika płytkowego 4 wydzielanego przez płytki krwi obecne w naszych hodowlach, po drugie - w stosowanych przez nas dawkach heparyny w związku z silną zależnością jej działania od dawki.


słowa kluczowe:

strony: od 51 do 55szacunkowy czas pobierania pliku (72 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:156322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.