english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 3. nr 1. marzec 1998  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Leczenie zaostrzeń astmy oskrzelowej w warunkach ambulatoryjnych za pomocą nebulizacji ?2-sympatykomimetyku (salbutamolu)
Marek L. Kowalski, Ewa Smorawska, Sławomir W. Kosiński

Katedra i Zakład Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Astmy i Alergii Katedry Immunologii AM i PSK Nr 2 Akademii Medycznej, ul. Mazowiecka 11, 52-215 ŁódźCelem pracy jest przedstawienie efektywności leczenia zaostrzeń astmy oskrzelowej z zastosowaniem nebulizacji ?2-sympatykomimetyków w warunkach ambulatoryjnych.
Retrospektywną analizą objęto 37 incydentów zaostrzeń astmy oskrzelowej u pacjentów leczonych w Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Astmy i Alergii AM w Łodzi w latach 1996-1997. Na podstawie wywiadu, badania klinicznego, pomiaru wyjściowego PEFR i saturacji O2 oceniano stopień ciężkości zaostrzenia i wdrażano adekwatne leczenie. Wstępnie podawano 2,5 mg salbutamolu w nebulizacji tlenem w ciągu 20 min., a kolejne dawki salbutamolu nebulizowano co 20 min w zależności od odpowiedzi klinicznej. Zależnie od stanu pacjenta podawano również kortykosteroidy doustnie lub dożylnie. średnia wyjściowa wartość PEFR stanowiła w badanej grupie 47% wartości należnej (zakres od 32% do 82% ), średnia częstość oddechów 20/min., a średnia częstość tętna 100/min. Nebulizacja pierwszej dawki salbutamolu w 29 przypadkach zaostrzeń astmy oskrzelowej spowodowała ustąpienie klinicznych objawów obturacji z równoczesnym wzrostem wartości PEFR (od średnio 49% do średnio 72% wartości należnej). W 5 przypadkach ustąpienie objawów uzyskano po drugiej, a w 3 - po trzeciej nebulizacji. Wraz z poprawą kliniczną i wentylacyjną obserwowano spadek częstości oddechów i częstości tętna. U wszystkich pacjentów uzyskano zadowalającą poprawę, żaden nie wymagał hospitalizacji.
Przedstawione obserwacje wskazują, że nebulizacja sympatykomimetyku stanowi skuteczny i bezpieczny sposób leczenia zaostrzeń astmy oskrzelowej w warunkach ambulatoryjnych.

słowa kluczowe:

strony: od 35 do 40szacunkowy czas pobierania pliku (80 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:176422[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.