english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 19. nr 1. marzec 2014  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Alergia na owoce egzotyczne
Natalia Ukleja-Sokołowska, Ewa Gawrońska-Ukleja, Marta Tykwińska, Zbigniew Bartuzi

Zmiany w diecie i trybie życia współczesnych Polaków powodują, że owoce egzotyczne są częściej spożywane. Nic więc dziwnego, że pacjenci coraz liczniej zgłaszają się do alergologa z powodu objawów nadwrażliwości po ich spożyciu.
W pracy przedstawiono współczesne poglądy dotyczące alergii na kaki, mango, ananasa, figę i awokado w oparciu o publikacje polskie i zagraniczne.
Poruszono także zagadnienie alergii krzyżowej oraz częstości występowania nadwrażliwości na owoce egzotyczne u chorych uczulonych na lateks (tzw. “zespół lateksowo-owocowy”). Wskazano także, że nie wszystkie objawy po spożyciu owoców mają charakter alergiczny, bowiem mogą być związane np z nietolerancją fruktozy.
Obecnie najpopularniejsze metody diagnostyki alergii na owoce egzotyczne to testy skórne z wyciągami alergenowymi, ze świeżymi owocami, próby prowokacji oraz oznaczanie swoistych przeciwciał IgE. Przyszłością diagnostyki jest z pewnością oznaczanie komponent alergenowych, która to metoda ostatecznie pozwoli zróżnicować reakcję krzyżową ze współwystępowaniem alergii na kilka owoców i lateks.
Zwrócono uwagę, że każda kolejna reakcja po spożyciu pokarmu może mieć silniejszy charakter, wobec czego wskazana jest diagnostyka i edukacja chorych podejrzewanych o alergię pokarmową.

słowa kluczowe: zespół lateksowo-owocowy, owoce egzotyczne, alergia, anafilaksja, latex-fruit syndrome, exotic fruits, allergy, anaphylaxis

strony: od 16 do 20szacunkowy czas pobierania pliku (177 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:3612742[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.