english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 13. nr 3. wrzesień 2008  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Przebieg pylenia drzew i krzewów wcześnie kwitnących w regionie łódzkim w 2008 roku w porównaniu do lat wcześniejszych
ANETA WAGNER, KRZYSZTOF BUCZYŁKO, CEZARY CHWAŁA

Wprowadzenie. Sezon pylenia w Polsce rozpoczyna się zazwyczaj w lutym, jednak pylenie drzew i krzewów w okresie przedwiośnia jest bardzo zmienne i zależne od warunków pogodowych.
Cel pracy. Celem pracy była ocena przebiegu pylenia drzew i krzewów wczesnokwitnących leszczyny, topoli i wierzby w 2008 roku w powietrzu Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem początku pylenia, osiągniętych maksymalnych stężeń dobowych oraz sumy rocznej pyłku drzew.
Materiał i metody. Badania prowadzono metodą wolumetryczną używając aparatu Lanzoni. Początek pylenia określano tzw. metodą 1%.
Wyniki. Rok 2008 charakteryzował się bardzo wczesnym rozpoczęciem pylenia drzew i krzewów. W obrazie wieloletnim rozpoczęcie pylenia leszczyny w 2008 roku było najwcześniejsze w ostatnich 8 latach – 1 lutego, natomiast olszy 6 lutego. Maksymalne stężenia dobowe osiągnięte przez leszczynę i olszę były średnie w porównaniu do lat poprzednich. Sumaryczny opad pyłkowy leszczyny wyniósł 304 ziarna/sezon, olszy ponad 4100 ziaren/sezon. W przebiegu pylenia drzew wcześnie kwitnących w 2008 roku nie zanotowano istotnych zahamowań pylenia powodowanych zmianą pogody. Zaobserwowano znaczący wzrost sumy pyłku olszy i topoli oraz maksymalnych stężeń dobowych.
Wnioski. Postępujące przyspieszenie kwitnienia drzew w ostatnich latach wymaga monitorowania już od pierwszych dni stycznia zwłaszcza z uwagi na nasilanie pylenia olszy i topoli.


słowa kluczowe: olsza, leszczyna, topola, przebieg pylenia, stężenie pyłku roślin, alder, hazel, poplar, pollination season, pollen count

strony: od 161 do 171szacunkowy czas pobierania pliku (318 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:65211163[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.