english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny



 Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego




tom 13. nr 3. wrzesień 2008  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Wybrane parametry farmakokinetyczne w ocenie bezpieczeństwa wziewnych glikokortykosteroidów
ANDRZEJ M. FAL

Glikokortykosteroidy wziewne (wGKS) pozostają podstawowymi lekami w astmie oskrzelowej. Działają za pośrednictwem wysoce specyficznych receptorów znajdujących się w cytoplazmie komórek. Połączenie cząsteczki KS z receptorem wywiera dwie grupy efektów: tzw. genetyczne (trans-aktywacja) wymagające penetracji kompleksu KS-receptor do jądra komórkowego i bezpośredniej interakcji z białkami histonowymi i DNA – tą drogą generowanych jest większość działań niepożądanych. Drugim efektem jest tzw. efekt nie-genetyczny (trans-represja) polegający na inaktywacji czynników transkrypcyjnych w cytoplazmie. Tą drogą hamowana jest produkcja większości cytokin prozapalnych. W przyszłości odrębna regulacja tych ścieżek stanowiła będzie bardzo istotną zmianę w farmakokinetyce i farmakodynamice wGKS. Obecnie jednak klasyczne parametry farmakokinetyczne odgrywają podstawową rolę w ocenie wGKS. wGKS powinien pozostawać możliwie długo w tkance płucnej i wykazywać się dobrą penetracją do receptora. Wiadomo już, że wielkość powinowactwa do receptora GK jest sprawą drugorzędową, gdyż różnice w zakresie tego parametru wyrównywane są poprzez tabele dawek ekwiwalentnych (np. GINA). Poza tą tkanką cechami zwiększającymi bezpieczeństwo wGKS są: wysoki efekt pierwszego przejścia przez wątrobę; wysoki wskaźnik wiązania z białkami osocza; niska objętość dystrybucji i wysoki klirens. Artykuł dyskutuje te parametry w kontekście różnicowanie poszczególnych wGKS.

słowa kluczowe: wziewne glikokortykosteroidy, farmakokinetyka, objętość dystrybucji, bezpieczeństwo, inhaled glukocorticosteroids, pharmacokinetics, volume of distribution, safety

strony: od 147 do 150



szacunkowy czas pobierania pliku (226 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:4615853[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.