english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 13. nr 1. marzec 2008  
 SPIS TREŚCI

 Astma oskrzelowa
ARIA 2008$ z polskiej perspektywy
Marek L. Kowalski, Ewa Niżankowska-Mogilnicka, Andrzej Szczeklik, Anna Bręborowicz, Anna Bodzenta-Łukaszczyk, Ryszada Chazan, Paweł Górski, Ewa Jassem, Marek Jutel, Jerzy Kruszewski, Marek Kulus, Ryszard Kurzawa, Bernard Panaszek, Rafał Pawliczak, Władysław Pierzchała, Barbara Rogala, Bolesław Samoliński, Nikolai Khaltaev, Jean Bousquet 

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) uznawany jest za główną przyczynę upośledzenia zdrowia w skali globalnej: cierpią z jego powodu pacjenci pochodzący z różnych grup etnicznych, na wszystkich kontynentach i w każdym wieku. Również w Polsce alergiczny nieżyt nosa stanowi częstą przyczynę chorobowości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
W roku 2001 opublikowany został dokument ARIA (Allergic Rhinitis and Its Impact on Asthma), który wytyczył nowe standardy w zakresie diagnostyki i leczenia alergicznego nieżytu nosa, zwracając szczególną uwagę na zależności pomiędzy górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Niedawno ukazała się aktualizacja dokumentu ARIA, zawierająca szereg ważnych, nowych informacji dotyczących alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej. Istotne wydaje się stworzenie możliwości zapoznania się z dokumentem także lekarzom w Polsce, co powinno ułatwić wybór postępowania z pacjentami cierpiącymi z powodu alergii dróg oddechowych.

słowa kluczowe:

strony: od 10 do 15szacunkowy czas pobierania pliku (169 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:3512642[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.