english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 11. nr 4. grudzień 2006  
 SPIS TREŚCI

 Immunologia kliniczna
Rola wybranych cząsteczek adhezyjnych w patogenezie zmian skórnych w podnaskórkowych chorobach pęcherzowych
AGNIESZKA ŻEBROWSKA, ANNA ERKIET-POLGUJ, ELŻBIETA WASZCZYKOWSKA

Rozwój zmian skórnych w podnaskórkowych chorobach pęcherzowych, takich jak: opryszczkowate zapalenie skóry (dermatitis herpetiformis - DH) i pemfigoid (BP) jest wynikiem destrukcji elementów błony podstawnej, której złożona struktura odpowiada za utrzymanie integralności połączenia skórno-naskórkowego. Reakcja wiązania się autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom, zlokalizowanych w błonie podstawnej, aktywuje szereg procesów immunologicznych i enzymatycznych. Rozwój pęcherza w DH zapoczątkowany jest gromadzeniem się neutrofilów, tworzących mikroropnie w brodawkach skórnych, które w wyniku dalszych procesów przekształcają się w pęcherze podnaskórkowe. Badania ultrastrukturalne w BP wykazują intensywny naciek zapalny na granicy skórno-naskórkowej, destrukcję hemidesmosomów oraz składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Tworzenie się nacieków zapalnych poprzedzone jest wczesną akumulacją limfocytów, zależną od aktywności cząsteczek adhezyjnych.
Adhezyny pośredniczą w oddziaływaniach pomiędzy komórkami oraz między komórkami a macierzą międzykomórkową. Integryny i selektyny, mają udział w tworzeniu ognisk kontaktowych, pasów adhezyjnych, desmosomów czy hemidesmosomów, jak również w odpowiedzi immunologicznej organizmu podczas procesu zapalenia.
Celem pracy było przedstawienie przeglądu piśmiennictwa dotyczącego udziału wybranych cząsteczek adhezyjnych w powstawaniu zmian skórnych w podnaskórkowych chorobach pęcherzowych.


słowa kluczowe: cząsteczki adhezyjne, integryny, selektyny, podnaskórkowe choroby pęcherzowe, adhesive molecules, integrins, selectins, pemphigoid, subepidermal bullous diseases

strony: od 199 do 206szacunkowy czas pobierania pliku (220 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:4515843[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.