english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 11. nr 2. czerwiec 2006  
 SPIS TREŚCI

 Szkolenie podyplomowe
Zaostrzenia astmy u dorosłych
Józef Małolepszy, Tomasz Dębowski

Zaostrzenia astmy są częstymi zdarzeniami w przebiegu historii naturalnej astmy. Przegląd ten przedstawia klasyfikację ciężkości i czynniki ryzyka częstości występowania zaostrzeń. Definiuje zaostrzenia jako epizody nasilenia duszności, kaszlu, oddechu świszczącego i ucisku klatki piersiowej. Opisane są liczne czynniki wyzwalające zaostrzenia z podkreśleniem szczególnej roli przyczynowej wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych głównie wywołanych rinowirusem. W przeglądzie przedstawione są kryteria ciężkości zaostrzeń. Podkreślono, że łagodne zaostrzenia leczone są zwykle przez samych pacjentów i że jest grupa chorych u których rozwijają się umiarkowane i ciężkie szybko i wolno rozwijające się zaostrzenia. Podkreślono znaczenie planów samo leczenia zaostrzeń w domu. Przedyskutowano aktualne strategie leczenia zaostrzeń w szpitalnych izbach przyjęć, kryteria przyjęcia do szpitala i do oddziału intensywnej terapii. W końcowej części artykułu autorzy przedstawiają wskazania wypisania chorego z szpitalnej izby przyjęć i zalecenia postępowania pacjenta w domu po wypisaniu.

słowa kluczowe: zaostrzenia astmy, klasyfikacja ciężkości, czynnik ryzyka, samoleczenie w domu, leczenie w izbie przyjęć i w szpiasthma exacerbations, classification of the severity, risk factors, self-management at home, management in emergency room and hospitaltalu,

strony: od 67 do 75szacunkowy czas pobierania pliku (137 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:2810532[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.