english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 11. nr 1. marzec 2006  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Występowanie objawu
Grzegorz Mincewicz, Agnieszka Aloszko, Eliza Wasilewska, Wojciech Kurowski, Ewa Mierzejewska

Wprowadzenie. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa (PANN) nierzadko poprzedza rozwój astmy, której cechą jest przebudowa dróg oddechowych, w ciężkiej astmie manifestująca się pogrubieniem ściany dużych i małych oskrzeli, a w łagodniejszej astmie drobnych oskrzeli.
Cel pracy. W celu oceny zaburzeń drożności oskrzelików przeanalizowano różnice w gęstości tkanki płucnej w obrazach tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości (TKWR) pomiędzy wdechem i wydechem oraz częstość występowania objawu "pułapki powietrza".
Materiał i metody. Do badania zakwalifikowano 30 chorych na astmę, 48 na PANN oraz 20 osób zdrowych (grupa kontrolna - GK). TKWR wykonano na wdechu i wydechu. Zmierzono LTD w jednostkach Hounsfielda (jH) w trzech polach płuca - górnym (G), środkowym (Ś) i dolnym (D).
Wyniki. Średnia różnica LTD pomiędzy wdechem a wydechem wynosiła w polu G/Ś/D: 88/80/77 jH u chorych na astmę, 107/105/113 jH w PANN i 134/115/143 jH w GK. U astmatyków średnia różnica LTD pomiędzy wdechem a wydechem była mniejsza niż w GK we wszystkich badanych polach i mniejsza niż w PANN w polu dolnym. "Pułapkę powietrza" stwierdzono w polu G/Ś/D u 54/71/70% chorych na astmę, 48/54/42% chorych na PANN i 25/35/10% w GK. U chorych na astmę "pułapkę powietrza" stwierdzano znamiennie częściej niż w GK we wszystkich badanych polach i częściej niż u chorych na PANN w polu dolnym. Częstość występowania "pułapki powietrza" w PANN była znamiennie większa niż w GK w polu dolnym.
Wnioski. U chorych na astmę i z PANN obserwuje się "pułapkę powietrza" z częstością większą niż u osób zdrowych. Stwierdzany w badaniu TK objaw "pułapki powietrza" może być wczesnym objawem przebudowy dróg oddechowych.


słowa kluczowe: tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości (TKWR), przewlekły alergiczny nieżyt nosa (PANN), astma oskrzelowa (astma), pułapka powietrza, przebudowa dróg oddechowych (remodeling), high resolution computed tomography (HRCT), perennial allergic rhinitis

strony: od 56 do 61szacunkowy czas pobierania pliku (394 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:80261374[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.