english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 10. nr 2. czerwiec 2005  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Wpływ fazy cyklu nosowego na przebieg donosowej próby prowokacyjnej z alergenem
Tomasz Gotlib, Bolesław Samoliński , Antoni Grzanka, Paulina Szczęsnowicz-Dąbrowska

Wprowadzenie. Podczas donosowej próby prowokacyjnej z alergenem, po podaniu alergenu do obu nozdrzy, na ogół jedna strona reaguje większym obrzękiem. Za pomocą rynomanometrii aktywnej przedniej wykazano, że strona o większym oporze przed prowokacją odpowiada większym przyrostem oporu po prowokacji w porównaniu ze stroną przeciwną.
Cel pracy. Celem pracy było zbadanie, czy asymetria powierzchni przekroju poprzecznego jam nosowych (wynikająca z fizjologicznego cyklu nosowego) przed prowokacją wpływa na asymetrię spadku powierzchni przekroju jam nosowych po prowokacji.
Materiał i metody. Analizie poddano wyniki 48 prowokacji donosowych, ocenianych rynometrią akustyczną, wykonanych u pacjentów uczulonych na pyłki traw lub roztocze kurzu domowego. Ocenianym parametrem była średnia powierzchnia przekroju poprzecznego na głębokości 3 cm ku tyłowi od załamka C, który odpowiada głowie małżowiny nosowej dolnej.
Wyniki. Stwierdzono, że zmniejszenie powierzchni przekroju poprzecznego jam nosowych w odpowiedzi na prowokację nie było symetryczne (tzn. różniło się między stronami). Asymetria ta nie była jednak zależna od stanu obrzęku stron przed prowokacją.
Średni spadek powierzchni przekroju poprzecznego po stronie, która zareagowała większym obrzękiem, wynosił 44%, po stronie, która odpowiedziała mniejszym obrzękiem – 14% (różnica istotna statystycznie). Spadki powierzchni przekroju po stronie węższej i po stronie szerszej przed prowokacją wynosiły odpowiednio 31% i 27%.
Wnioski. Na podstawie stanu obrzęku jam nosowych przed prowokacją nie można przewidzieć, która strona odpowie po podaniu alergenu większym obrzękiem.


słowa kluczowe: alergiczny nieżyt nosa, donosowa próba prowokacyjna, rynometria akustyczna, cykl nosowy

strony: od 90 do 94szacunkowy czas pobierania pliku (77 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:166322[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.