english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Przegląd Alergologiczny - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny
     Archiwum
     Redakcja
     Informacje dla czytelników
     Informacje dla autorów Szukaj w artykułach:
  Publikacja wstrzymana
tom 3. nr 3. zima 2006  
 SPIS TREŚCI

 Astma oskrzelowa
Nieinwazyjna diagnostyka chorób zapalnych układu oddechowego
Adam Antczak, Violetta Piotrowska

Potrzeba nieinwazyjnych badań układu oddechowego sprawiła, że zainteresowano się badaniami wydychanego powietrza do oceny chorób dróg oddechowych. Powietrze wydychane z płuc zawiera kilkaset różnych związków chemicznych, z których przynajmniej część potencjalnie może posłużyć do oceny i monitorowania procesów zachodzących w drogach oddechowych.
Dotychczas najszerzej zbadano możliwości zastosowania pomiaru tlenku azotu (NO) w wydychanym powietrzu do diagnostyki i monitorowania zapalenia dróg oddechowych. Stężenie NO w wydychanym powietrzu jest istotnie wyższe u chorych i służy jako marker zapalenia eozynofilowego. Jednocześnie jego stężenia maleją pod wpływem leczenia przeciwzapalnego i wzrastają zanim pojawią się klinicznie jawne cechy zaostrzenia.
Duże nadzieje pokłada się w badaniach indukowanej plwociny. Indukowana plwocina dostarcza szerokich możliwości badań zarówno komórek jak i supernatantu. Wadą jest niemożność wykonywania badań seryjnych w krótkich odstępach czasu a także ryzyko prowokacji skurczu oskrzeli u osób predysponowanych np. chorych na astmę.
W kondensacie powietrza wydechowego wykrywalny jest szereg markerów zapalenia dróg oddechowych, których stężenia są istotnie wyższe u chorych na astmę, POChP i sarkoidozę. Astma aspirynowa charakteryzuje się szczególnie wysokimi stężeniami eikozanoidów w kondensacie powietrza wydechowego oraz wybitnie nasiloną peroksydacją lipidów miejscowo w drzewie oskrzelowym.
Pomiary markerów zapalenia w powietrzu wydechowym mogą służyć do oceny i monitorowania zapalenia w drogach oddechowych.


słowa kluczowe: kondensat powietrza wydechowego, tlenek azotu, indukowana plwocina, exhaled nitric oxide, exhaled breath condensate, induced sputum

strony: od 39 do 43


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.