Adam Antczak, Violetta Piotrowska
Potrzeba nieinwazyjnych badań układu oddechowego sprawiła, że zainteresowano się badaniami wydychanego powietrza do oceny chorób dróg oddechowych. Powietrze wydychane z płuc zawiera kilkaset różnych związków chemicznych, z których przynajmniej część potencjalnie może posłużyć do oceny i monitorowania procesów zachodzących w drogach oddechowych.
Dotychczas najszerzej zbadano możliwości zastosowania pomiaru tlenku azotu (NO) w wydychanym powietrzu do diagnostyki i monitorowania zapalenia dróg oddechowych. Stężenie NO w wydychanym powietrzu jest istotnie wyższe u chorych i służy jako marker zapalenia eozynofilowego. Jednocześnie jego stężenia maleją pod wpływem leczenia przeciwzapalnego i wzrastają zanim pojawią się klinicznie jawne cechy zaostrzenia.
Duże nadzieje pokłada się w badaniach indukowanej plwociny. Indukowana plwocina dostarcza szerokich możliwości badań zarówno komórek jak i supernatantu. Wadą jest niemożność wykonywania badań seryjnych w krótkich odstępach czasu a także ryzyko prowokacji skurczu oskrzeli u osób predysponowanych np. chorych na astmę.
W kondensacie powietrza wydechowego wykrywalny jest szereg markerów zapalenia dróg oddechowych, których stężenia są istotnie wyższe u chorych na astmę, POChP i sarkoidozę. Astma aspirynowa charakteryzuje się szczególnie wysokimi stężeniami eikozanoidów w kondensacie powietrza wydechowego oraz wybitnie nasiloną peroksydacją lipidów miejscowo w drzewie oskrzelowym.
Pomiary markerów zapalenia w powietrzu wydechowym mogą służyć do oceny i monitorowania zapalenia w drogach oddechowych.
słowa kluczowe: kondensat powietrza wydechowego, tlenek azotu, indukowana plwocina, exhaled nitric oxide, exhaled breath condensate, induced sputum
strony: od 39 do 43 |