english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 8. nr 2. czerwiec 2009  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Diagnostyka endofiberoskopowa w zaburzeniach oddechowych i fonacyjnych u dzieci
Grażyna Niedzielska, Izabela Szlązak, Leszek Grzywna, Ewa Zinkiewicz

Wprowadzenie. Trudności w oddychaniu i dysfonia są u dzieci problemem powszechnym i kłopotliwym do diagnozowania. Optymalną metodą wydaje się być w takich przypadkach przeznosowa endofiberoskopia.
Cel pracy. Celem pracy była analiza przyczyn zaburzeń drożności górnych dróg oddechowych i dysfonii u dzieci w oparciu o badanie endofiberoskopwe.
Materiał i metody. Badaniami objęto 1473 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 18 roku życia konsultowanych na przestrzeni 1 roku w przyklinicznej poradni laryngologicznej z powodu zaburzeń w oddychaniu i fonacji. Oceny części nosowej gardła i krtani dokonano w oparciu o fiberoskopię, przeprowadzoną za pomocą nasopharyngoskopu XION EF-N SLIM o średnicy 2,8 oraz 3,2 mm Olympus ENF typ GP.
Wyniki. U pacjentów z zaburzeniami drożności części nosowej gardła w 1/3 przypadków nie stwierdzono zmian mogących odpowiadać za zaburzenia oddychania, natomiast w pozostałych niemal 2/3 przypadków przyczyną zaburzeń był przerost migdałka gardłowego, wymagający zabiegu operacyjnego. W grupie pacjentów z zaburzeniami funkcji krtani najczęstszą przyczyną dysfonii były guzki głosowe, często współistniejące z chorobą refluksową. Drugim w kolejności występowania zaburzeniem była wiotkość krtani.
Wnioski. Endofiberoskopia jako metoda nieinwazyjna i obiektywna znajduje poczesne miejsce w diagnostyce i monitorowaniu leczenia zaburzeń czynności nosa i krtani u dzieci.


słowa kluczowe: endofiberoskopia, przerost migdałka gardłowego, duszność, refluks krtaniowo-gardłowy, guzki głosowe, fiberendoscopy, adenoid hypertrophy, dyspnoea, laryngopharyngeal reflux, vocal nodules, dysphonia

strony: od 76 do 80szacunkowy czas pobierania pliku (177 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:3612742[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.