english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 6. nr 1. marzec 2007  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Choroba Castlemana - opis przypadku
Antoni Bruzgielewicz, Magdalena Hamera-Słynarska, Ewa Osuch-Wójcikiewicz, Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska, Kazimierz Niemczyk

Choroba Castlemana to rzadko występujący przerost węzłów chłonnych o niejasnej etiologii i patogenezie. Zwykle ujawnia się jako pojedynczy, wolnorosnący guz, zlokalizowany w śródpiersiu. Istnieje również postać wieloogniskowa choroby. Autorzy przedstawiają przypadek 21-letniej chorej z guzem Castlemana, zlokalizowanym na szyi. Guz szyi był jedynym objawem choroby. Pacjentka leczona była operacyjnie. Zgodnie z wynikiem badania histopatologicznego rozpoznano postać naczyniowo-szklistą choroby Castlemana. W okresie roku po obserwacji nie stwierdzono wznowy.
Przedstawiono istniejące hipotezy dotyczące etiologii i patogenezy choroby, zasady diagnostyki i leczenia oraz rokowanie w chorobie Castlemana. W przypadku postaci ograniczonej choroby, usunięcie guza jest leczeniem z wyboru i rokowanie jest dobre. Postać wieloogniskowa, która dotyczy głównie węzłów powierzchownych, ma bardziej agresywny przebieg, a rokowanie jest niepewne. Nie ustalono optymalnego postępowania dla postaci wieloogniskowej, ale leczenie chirurgiczne jest niewystarczające.

słowa kluczowe: choroba Castlemana, limfadenopatia, bezobjawowy guz szyi, szyja, Castleman's disease, lymphadenopathy, asymptomatic neck mass, neck

strony: od 55 do 59szacunkowy czas pobierania pliku (282 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:57191053[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.