english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 9. nr 2. czerwiec 2004  
 SPIS TREŚCI

 Diagnostyka i leczenie alergii
Migdałek gardłowy jako część układu tkanki limfatycznej nosa i gardła - anatomia, fizjologia oraz zmiany towarzyszące chorobom alergicznym u dzieci
A. Zakrzewska, P. Górski

Migdałek gardłowy jest częścią tkanki limfatycznej związanej z błoną śluzową nosa (NALT), która podobnie jak tkanka limfatyczna związana z oskrzelami (BALT), zaangażowana jest bardziej w procesy komórkowe niż jak tkanka limfatyczna związana z jelitami (GALT) w wydzielanie immunoglobulin. Struktura ta jest skupiskiem grudek chłonnych, które reagują na stymulację antygenem tworząc ośrodki rozmnażania. Strefa międzygrudkowa zawiera głównie komórki T, w około 80% Th i 20% Ts. Postępująca z wiekiem inwolucja migdałka wiąże się ze zmianą fenotypu limfocytów; wzrasta liczba komórek B pamięci w grudkach, a maleje liczba limfocytów Th. Największe różnice w subpopulacjach limfocytów stwierdzono u dzieci powyżej 10. roku życia.
Tolerancja obwodowa polega na czynnym zahamowaniu odpowiedzi immunologicznej i jest zależna od czynników działających na dojrzałe limfocyty. Jednym z procesów jest apoptoza zależna od Fas, a jej nieprawidłowości mogą prowadzić do chorób alergicznych i autoimmunizacyjnych. W migdałkach obserwowano dużą aktywność antygenu Fas i jego liganda (FasL). Stwierdzano większą aktywność Fas w przestrzeni międzygrudkowej, a FasL w grudkach migdałka.
W migdałkach dzieci chorujących na choroby alergiczne obserwowano wzrost stosunku CD4 do CD8 limfocytów, obecność eozynofilów w przestrzeniach międzygrudkowych i nabłonku. Stwierdzano wzrost liczby komórek B IgE+, natomiast nie obserwowano różnic liczby komórek produkujących IL4.
Sygnał pobudzenia działający poprzez komórki dendrytyczne powoduje proliferację limfocytów B, natomiast przekazywany poprzez aktywowane limfocyty T - może powodować mediowaną receptorowo apoptozę.
Alergia Astma Immunologia, 2004, 9(2), 61-69

słowa kluczowe: migdałek gardłowy, NALT, apoptoza, alergia, dzieci

strony: od 61 do 69szacunkowy czas pobierania pliku (215 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:4414843[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.