english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 7. nr 1. marzec 2002  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Wpływ leczenia atopowego zapalenia skóry na stopień kolonizacji przez Staphylococcus aureus
Teresa Adamek-Guzik 1/, Tomasz J. Guzik 2/, Grażyna Czerniawska-Mysik 2/,

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem o nie do końca poznanej etiologii. Kolonizacja skóry przez Staphylococcus aureus (S. aureus) może odgrywać istotną rolę w patogenezie AZS poprzez właściwości alergenowe oraz superantygenowe S. aureus.
Celem pracy była analiza wpływu leczenia atopowego zapalenia skóry doustnymi preparatami antyhistaminowymi oraz miejscowymi kortykosteroidami na obecność i ilość S. aureus. w odniesieniu do poprawy stanu klinicznego. Badaniami objęto 34 chorych z wieloletnim AZS w okresie zaostrzenia oraz po 4 i 12 tyg. leczenia. Oprócz badań bakteriologicznych i klinicznych u chorych analizowano poziomy immunoglobulin (w tym IgE).
Kolonizację zmian skórnych przez S. aureus stwierdzono u 100% badanych w okresie zaostrzenia, a gęstość bakterii na powierzchni zmian skórnych korelowała z zaawansowaniem klinicznym i poziomem IgE. U 70% chorych w toku leczenia nastąpiła eliminacja S. aureus ze skóry, zaś u pozostałych 30% kolonizacja bakteryjna przetrwała. Grupę chorych o przetrwałej kolonizacji S. aureus charakteryzowała niepełna remisja zmian oraz wysokie poziomy IgE. Dodatkowo, współistnienie nadwrażliwości na alergeny wziewne stanowiło niezależny czynnik sprzyjający przetrwałej kolonizacji bakteryjnej.
Wyniki badań wskazują, że kolonizacja przez S. aureus może odgrywać istotną rolę w rozwoju i utrzymywaniu się zmian skórnych w AZS, a chorzy, którzy nie eliminują S. aureus ze skóry w toku leczenia, charakteryzują się odmiennym przebiegiem klinicznym oraz wyższymi poziomami IgE w surowicy. Mogą oni wymagać dodatkowego leczenia antybiotykami.
Alergia Astma Immunologia, 2002, 7(1), 33-43


słowa kluczowe: atopowe zapalenie skóry, S. aureus, IgE, antyhistaminik, steroid, atopic dermatitis, S. aureus, IgE, antyhistaminics, corticosteroids

strony: od 33 do 43szacunkowy czas pobierania pliku (158 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:3311632[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2021 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.