english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny



 Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego




tom 4. nr 3. wrzesień 1999  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Uczulenie na timerosal w różnych grupach wiekowych - związek z odczulaniem Cataletem
Marta Kieć-Świerczyńska, Dominika Świerczyńska-Machura, Grażyna Sławeta, Marek L. Kowalski

Podstawowym źródłem uczulenia na timerosal (organiczne połączenie rtęci) są szczepienia ochronne przeciw chorobom wirusowym wieku dziecięcego, wirusowemu zapaleniu wątroby, zapaleniu mózgu i opon oraz przeciw grypie. Szczepionki konserwowane są tym związkiem. Ponadto stosowany w Polsce do immunoterapii uczulenia na pyłki roślin preparat Catalet zawiera timerosal.
Celem pracy była ocena częstości uczulenia na timerosal w różnych grupach wiekowych z uwzględnieniem grupy odczulanej preparatem zawierającym timerosal (Catalet). Badaniem objęto 3 grupy osób: 162 uczniów (wiek 13-15 lat), 65 studentów (wiek 20-26 lat), oraz 226 dorosłych (wiek 21-61 lat). Studenci cierpieli z powodu pyłkowicy i byli odczulani Cataletem. U wszystkich badanych wykonano testy naskórkowe ze standaryzowanym zestawem alergenów kontaktowych oraz z 0.05% timerosalem. Stwierdzono dodatnie reakcje na timerosal u 13 z 162 uczniów (8%) i 6 z 226 dorosłych (2,6%). Wśród studentów 33,8% było nadwrażliwych na ten konserwant (22 z 65). 10 osób reagowało tylko na timerosal (w tym 4 słabo dodatnio), 1 tylko na chlorek etylortęciowy, 2 na timerosal i kwas tiosalicylowy. U 9 studentów występowało uczulenie na chlorek metylortęciowy, chlorek etylortęciowy i timerosal łącznie, w tym u 4 dodatkowo na kwas tiosalicylowy. Nie stwierdzono reakcji krzyżowych z rtęcią metaliczną i tylko 2 słabo dodatnie odczyny z chlorkiem rtęci. Większość badanych nie obserwowała nasilonych odczynów zapalnych w miejscach kolejnych wstrzyknięć Cataletu, z wyjątkiem 1 studentki, u której ognisko zapalne wielkości dłoni utrzymywało się przez kilkadziesiąt godzin. Dwoje odczulanych skarżyło się na pojawianie się plam rumieniowych i świądu skóry po użyciu dezodorantów. Badania nasze wskazują, że uczulenie na timerosal jest częstsze u dzieci niż u osób dorosłych, nie przyjmujących preparatów (szczepionek) zawierających ten konserwant. Odczulanie Cataletem może być przyczyną większej częstości uczulenia stwierdzanej w grupie studentów.


słowa kluczowe:

strony: od 178 do 182



szacunkowy czas pobierania pliku (85 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:186422[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.