english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny



 Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego




tom 12. nr 2. czerwiec 2007  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Problematyka alergologiczna w czasopismach polskich w okresie międzywojennym
MICHAŁ ABRAMOWICZ, JERZY KRUSZEWSKI

Wprowadzenie. W okresie międzywojennym w Polsce ukazywało się wiele czasopism lekarskich, w których publikowano artykuły dotyczące różnych problemów ówczesnej medycyny praktycznej, w tym także dotyczące problematyki alergologicznej.
Cel pracy. Analiza dostępnych w kraju najważniejszych polskich czasopism lekarskich ukazujących się w latach międzywojennych pod kątem publikacji dotyczących problematyki alergologicznej i ocena ich liczby, tematyki, rodzaju, okresu publikacji i autorstwa.
Materiał i metody. Przeanalizowano treść 16 najważniejszych polskich czasopism lekarskich ukazujących się w okresie międzywojennym dostępnych w zbiorach Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie i jej filii zawierającej zbiory muzealne i archiwalne, a także w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wyniki. W dostępnych ok. 62 460 artykułach 157 (0,25%) z nich było w całości lub w części poświęconych problematyce alergii. 71 artykułów było napisane przez zagranicznych naukowców, a 86 przez polskich lekarzy. Najwięcej polskich artykułów o tematyce alergii w liczbie 31 było publikowanych w "Polskiej Gazecie Lekarskiej". 28 artykułów napisanych przez zagranicznych lekarzy i naukowców podejmujących problematykę alergologiczną było publikowanych w czasopiśmie "Medycyna Współczesna". W "Polskiej Gazecie Lekarskiej" najwięcej - 156 artykułów - było poświęconych chorobom zakaźnym, 57 - chorobom układu krążenia, 52 - chorobom układu pokarmowego i skóry, a zaledwie 31 artykuły były poświęcone tematyce alergii.
Wnioski. W porównaniu z innymi zagadnieniami medycznymi o alergii i chorobach alergicznych w Polsce międzywojennej pisano stosunkowo rzadko. Wiodącym polskim czasopismem pod tym względem była "Polska Gazeta Lekarska". Porównywalna jest liczba artykułów dotyczących alergii napisanych przez polskich i zagranicznych autorów. Wśród polskich artykułów dominowały prace oryginalne i poglądowe, zaś prace zagranicznych autorów to streszczenia.


słowa kluczowe: alergia, okres międzywojenny, polskie czasopisma, allergy, World War I-II period, Polish medical periodicals

strony: od 103 do 108



szacunkowy czas pobierania pliku (99 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:217432[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.